Manželství na dobu určitou aneb Návrh, který neprošel 

30.11.2017

Před pár lety jedna bavorská politička vyrazila do boje o post předsedkyně strany s návrhem na manželství na dobu určitou. Byl to jen zoufalý pokus přijít s něčím neotřelým a kontroverzním, nebo na tom nápadu něco bylo? Pro mě každopádně podnět k zamyšlení.

Netvrdím, že mě těší statistiky, které dlouhodobě poukazují na téměř padesátiprocentní rozvodovost v naší zemi. Na druhou stranu si občas říkám, že instituce manželství a naše představy o ní zamrzly někde v době ledové. Dávno už neplatí, že manželství je především
svazkem ekonomickým. Dnes se staví na hodnotách tak vrtkavých a pomíjivých jako jsou osobní sympatie, nebo ještě hůř, láska.

Krize manželství

Věřte mi, jeden rozvod mám za sebou a o pomíjivosti citů vím své. Náš vztah trval pět let, manželství pak pouhé dva roky. Čekáte nějaký dramatický konec? Nevěra, těžké ublížení na
zdraví, hluboká ztráta důvěry? Vůbec ne. Prostě mě začal nudit. Říkám to s naprostým
klidem a bez výčitek svědomí už proto, že já jsem ho nudila stejnou, ne-li větší měrou.

Pokud si teď říkáte, že jste na tom možná podobně, doporučuji rychlý a jednoduchý test. Připadá Vám dědečkovo vyprávění o totálním nasazení zábavnější než večer strávený po boku Vašeho milého? (Případně, pokud nemáte po ruce vhodného dědečka, postačí tatínkovo
stokrát omílané "Jak jsem na vojně drhnul hajzlíky kartáčkem na zuby"). Pokud si odpovíte kladně, radím Vám dobře, vezměte nohy na ramena a utíkejte vyhledat dobrého právníka. To platí zejména v případech, kdy společné závazky neobnáší víc než jedno ojeté auto, pár krámů v domácnosti a nějakou tu hypotéku na bydlení.

Řešení na dosah

A přitom řešení je tak snadné: manželství na dobu určitou. Před několika lety s ním politička bavorské Křesťanskosociální unie, Gabriele Paulinová (CSU), vyrazila do boje o post předsedkyně strany, a nápad to byl, dle mého názoru, přímo geniální.

Pár uzavře smlouvu manželskou na dobu určitou, konkrétně na sedm let. (Psychologické studie dokládají, že nejtěžší krize přichází právě po sedmém roku vztahu. Po prvním roce se hovoří o vystřízlivění ze zamilovanosti, po třetím roce o nástupu stereotypu a po sedmém
o nudě a potřebě změny.) Po uplynutí této doby mají obě strany právo smlouvu vypovědět. Manželství tak z úředního hlediska přestane existovat, včetně ekonomických výhod či závazků. S výjimkou závazků k dětem, samozřejmě. Pokud manželé smlouvu nevypoví, tato se prodlužuje o dalších sedm let, nejlépe automaticky, aby se eliminovala byrokratická zátěž.

Zcela určitě by se snížil počet rozvodů a pravděpodobně by se i lehce zvýšil počet sňatků (představa celoživotního svazku s jedním člověkem je přece jen pro mnohé velkým strašákem). To ale není všechno. Manželství s předem daným (byť jen potenciálním) koncem by zcela určitě vedla k mnohem větší zodpovědnosti. Manželé by si zkrátka dobře rozmysleli, jak se k sobě navzájem budou chovat, kdyby věděli, že po sedmi letech přijde zúčtování.

Tekuté svazky

Návrh na zavedení manželství na dobu určitou narazil v Německu na vlnu nevole a poslankyně Paulinová si díky němu vysloužila pověst provokatérky. Straničtí kolegové se od jejích výroků distancovali a odstupujícího Edmunda Stoibera nahradil v čele CSU spořádaný a konzervativní Erwin Huber.

Média ještě dlouho poté psala v této souvislosti o "kšeftování s láskou" a "znesvěcení svazku manželského". Přitom, o co jde? Pracujeme na dobu určitou, bydlíme na dobu určitou, tak proč
bychom se nemohli i milovat na dobu určitou? Být po mém, zvolím Paulinovou nejen do čela strany, ale klidně do čela vlády, a ještě jí udělím metál za mimořádný přínos německé, potažmo evropské společnosti. Podle sociologa Zygmunta Baumana žijeme v "tekutých časech". Nenazrála náhodou doba pro "tekutá manželství"?